Jak zmierzyć rozmiar?

Najłatwiejszym sposobem wykonania pomiaru jest zastosowanie miary milimetrycznej w celu ustalenia średnicy wewnętrznej wyrobu w milimetrach. Czynność tą wykonuje się suwmiarką. Aby dokonać pomiaru należy na szczękę do pomiarów wewnętrznych nasunąć równo obrączkę/pierścionek i rozsunąć maksymalnie szczęki suwmiarki. Na suwmiarce znajdują się cztery podziałki. Do pomiaru średnicy biżuterii wykorzystuje się podziałkę milimetryczną. Pełną wartość milimetryczną odczytujemy na długiej podziałce a wyznacza ją cyfra 0 znajdująca się na mniejszej podziałce. Dziesiąta lub setna część milimetra wyznacza miejsce w którym jedna kreska z mniejszej podziałki idealnie pokryje się z jakąkolwiek kreską podziałki milimetrycznej.

Nie poleca się bezpośredniego mierzenia palca np. suwmiarką ani też oplatania nitką, ponieważ palec łatwo poddaje się ściskaniu i uzyskany wynik może być mniejszy niż powinien. Decydując o zakupie biżuterii należy wiedzieć na którym palcu będzie ona spoczywać.

Najpewniejszą metodą pomiarową jest wizyta u jubilera lub złotnika, gdzie profesjonalna obsługa pomoże zdjąć miarę z palca przy użyciu wzornika. W przypadku zakupu obrączek należy zwrócić uwagę na zgodność szerokości wzornika w stosunku do szerokości kupowanego wyrobu. Jeżeli planujemy zakup szerokiej obrączki np. 5 mm i powyżej rozmiar ten należy ustalić w oparciu o szeroki wzornik. Jeżeli sklep nie posiada takiego wzornika, można użyć wąskiego lecz pomiar należy zaokrąglić w górę od pół rozmiaru do jednego w zależności od oporu na stawie palca.