Jak kupować obrączki?

Wybór odpowiedniej obrączki ślubnej to decyzja najczęściej na całe życie. Należy zatem dokonać przemyślanego wyboru. Kryteriami wyboru mogą być: próba złota, kolor złota, szerokość i profil, wzór na obrączce.

Obrączki ślubne najczęściej wykonane są ze złota próby 585, czyli jest to złoto 14 karatowe. Złoto wysokiej próby nie jest dobrym materiałem na obrączki ślubne ponieważ im wyższa próba tym złoto jest bardziej miękkie i mniej trwałe. Złota wysokiej próby używa się najczęściej do produkcji biżuterii i jest one cenione przez miłośników i koneserów. Czym wyższa próba czyli czym złoto ma więcej karatów tym wyrób jest droższy.

Złoto może przybierać różne kolory w zależności od dodatków. Najczęściej występuje: białe złoto, żółte złoto i czerwone/różowe złoto. Poprzez zabieg rodowania złota czyli pokrycia złota rodem uzyskuje się na białym złocie odcień zbliżony do bieli. Po dokonaniu tej czynności złoto nie matowieje i nie czarnieje. Po jakimś okresie czasu powłoka z rodu ściera się i ponowne rodowanie wymaga oddania obrączek w ręce fachowca. Białe złoto uzyskuje się przez dodanie do żółtego złota niklu i cynku, czasami srebra i palladu. Białe złoto swoim kolorem imituje bardziej cenioną platynę. Barwa białego złota zazwyczaj jest szara, z lekkim, żółtawym połyskiem. Żółte złoto to naturalna postać tego metalu i jest ono wydobywane w kopalniach głębinowych: Rosja, USA, RPA oraz w kopalniach odkrywkowych: Afryka, Azja południowo-wschodnia, Ameryka Południowa. Dodatkowo pojawia się jako domieszka w wydobyciu innych surowców, jednakże ilość wydobytego w ten sposób złota jest stosunkowo niewielka. Czerwone złoto to złoto z domieszką miedzi i cynku. Różowo-czerwony odcień dobrze komponuje się z białym i żółtym złotem. Jubilerzy często łączą te trzy kolory złota uzyskując ciekawe i oryginalne efekty.

Szerokość obrączek ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale również użytkowe. Wpływa to na komfort noszenia jej na palcu. Obrączki zazwyczaj są szerokości 3-9mm. Najpopularniejsze szerokości obrączek oscylują w przedziale 4-6mm. Dla mężczyzn preferowane są najczęściej szerokie obrączki, zbyt wąska obrączka na szerokiej, męskiej dłoni nie prezentuje się najlepiej. Osoby niskie i szczupłe powinny wybierać modele poniżej 7mm, zaś osoby dobrze zbudowane powinny unikać wąskich obrączek.

Wzory na obrączkach wyróżniają ją i sprawiają, że stają się bardziej zauważalne i oryginalne. Wygrawerowane napisy mogą być na zewnątrz jak i wewnątrz obrączki.